Mikro Astro Čaj

Název vznikl koncem léta roku 2006, kdy se poprvá sešlo několik amatérských astronomů, za účelem předání literatury a okuláru Plosl 6mm který tenkrát odkoupil Ondřej Hájek a jak mi právě napsal, má ho dodnes :-). Setkání proběhlo nedaleko Smíchovského nádraží v Praze skutečně v čajovně a z tohoto důvodu mu dal jeden z hlavních iniciátorů Josef Jarolím pracovní název “Mikro Astro Čaj”. Z Hradce Králové tenkrát dokonce dorazil Vladimír Kocour a dalšími přítomnými byli Marek Pecka, Jiří Bárta a Radovan Banert.

Posezení s lidmi se stejnými zájmy a povídání o astronomii bylo skutečně velmi příjemně stráveným časem a několik z nás se dohodlo, že společně absolvujeme Astronomický kurs pořádaný v Planetáriu Hl. města Prahy. Každou středu jsme se po Kurzu začali scházet a z původních asi čtyřech lidí se tato setkání rozrostla počátkem roku 2007 na osm až deset pravidelných účastníků. Současně jsme se začali scházet i ke společným pozorováním zejména v lokalitě Ořech. Výsledkem spolupráce pak bylo pořádání prvního astro setkání v Hodkovicích n. Mohelkou a prvního “hvězdobraní” v Liticích nad Orlicí

Nečekaně tato setkání nezanikla ani po ukončení kurzu a následné prázdninové přestávce. Naopak, stále přibývalo účastníků a společných pozorování. V roce 2008 i v roce 2009 jsme opět společně pořádali akce v Hodkovicích a Liticích, ke kterým se v obou letech přidala Starparty Šumava. Pravidelná setkání zakotvila natrvalo každou středu v Praze Karlíně v hospůdce “Mlýn”. Naše setkání jsou stále otevřená všem, kdo si chtějí popovídat s lidmi stejných zájmů o astronomii a nejen o ní.

Koncem roku 2008 a počátkem roku 2009 již aktivity MAČe narostly do takové šíře, že se účastníci rozhodli pro založení stejnojmenného občanského sdružení. Současným předsedou sdružení je Martin Černický, místopředseda Ivana Macourková a Jiří Bárta jako pokladník.

JB