Litické hvězdobraní

Litické hvězdobraní je už od svého prvního ročníku v roce 2007 na účast i astronomickou techniku nejbohatší a nejproslulejší akcí pořádanou MAČem. První ročník se konal v chatové osadě v Liticích nad Orlicí. Od druhého ročníku je celá akce přesunuta do prostor hradu Litice. Květnový termín bývá příznivý pro počasí, pozorování probíhá na hradním nádvoří orientovaném na severozápad (jihovýchodní obzor je zakryt budovou hradu). Od roku 2009 je akce otevřena pro veřejnost ze širokého okolí, možnost návštěvy přednášek, prohlídka astronomické techniky, za jasného počasí pozorování denních/nočních nebeských objektů.

Příští ročník Litického hvězdobraní se bude konat ve dnech 8.-10.5. 2015. Přihlášky posílejte Jirkovi Bártovi na bartaj007@centrum.cz s předmětem „litice2015″. Do přihlášky uveďte své jméno a příjmení, techniku, kterou chcete dovézt a případné další poznámky a dotazy.

Technické info:
Přístup na hrad je strmou lesní cestou, astronomická technika je tudíž vyvážena terénním automobilem. Otrlí mohou zkusit i výjezd vlastním  autem. Spí se v místnostech hradního paláce (nevytápěno), nutný je vlastní spacák a karimatka, popřípadě venku je místo na 3-4 stany. Na hradě je malá kuchyňka se zavedenou vodou využitelná pro drobnou hygienu a suché záchody. Pro omezený počet lidí (zejména rodiny s dětmi) je možno domluvit ubytování v penzionu Zátiší pod hradem. Elektřina je k dispozici. Jídlo a pití je zajištěno, účastnický poplatek se odvíjí od počtu účastníků a počtu strávených nocí.

Litice na Skyquality.com

O minulých ročnících Litic se dočtete v Kronice.