Litické hvězdobraní 2010

Již po čtvrté tento rok 15. a 16. května uvítá státní hrad Litice nad Orlicí v podhůří Orlických hor ve svých stále ještě zimou prochladlých zdech astronomy amatéry i profesionály na čtvrtém ročníku Litického hvězdobraní.

První setkání se ještě uskutečnilo v údolí pod hradem a jednalo se o uzavřené setkání astronomů amatérů, na kterém si mohli prohlédnout své astronomické vybavení a popovídat si s lidmi stejných zájmů. Již první ročník však ukázal, jaký zájem toto setkání vyvolalo a v dalších dvou letech se ze setkání v Liticích stala akce známá široké astronomické veřejnosti. V předchozích dvou letech se z původně uzavřeného setkání přeměnil již v akci otevřenou široké veřejnosti, kterou pořádá sdružení astronomů MAČ (mac.astro.cz). Letošní ročník je již organizován v úzké spolupráci s pražskou pobočkou České astronomické společnosti, která jej zařadila do kalendáře oficiálních astronomických akcí (www.astro.cz).

V romantickém prostředí středověkého hradu si mohli v loňském roce návštěvníci prohlédnout dalekohledy a další astronomickou techniku, kterou tam vystavilo více než 40 astronomů. Přes den za hezkého počasí návštěvníci hradu pod dohledem astronomů pozorovali Slunce a nedaleko něj se nacházející Venuši. Uvnitř hradu probíhaly přednášky s tématikou astronomie kosmonautiky i v poslední době tolik diskutovaného problému „světelného znečištění“. Ve večerních až nočních hodinách pak byly pro zájemce k dispozici všichni účastníci setkání , doplňovali noční otevřené pozorování výkladem a odpovídali na otázky návštěvníků. Více než 50 dalekohledů různých konstrukcí. Vyrobených doma, nebo zakoupených. Od průměrů 5cm až po mohutný „dobson“ o průměru zrcadla 40cm, fotografické sestavy několika spojených dalekohledů řízených pomocí kamer s automatickým naváděním na sledované objekty, které v noční tmě vypadaly jako podivné blikající UFO předvedlo návštěvníkům nočního pozorování na nádvoří hradu skutečně impozantní kulisu.

Letošní setkání bude opět otevřené pro veřejnost a to v sobotu přes den a do pozdních večerních hodin. Konkrétně do 22:30. Připraveny budou opět ve dne každou hodinu přednášky i pozorování Slunce a protože je letošní ročník zasazen do období „novu“ tedy v době, kdy měsíc není v noci na obloze, nezbývá než si přát, aby tak jako v předchozích ročnících nad námi bylo v noci jen jasné nebe plné hvězd.

Litické hvězdobraníFotogalerie z minulého ročníku


Záloha na jednu osobu: pro 1 noc ….. 280,-            pro 2 noci ….. 380,-                
účet: 5285264001/5500                 
Variabilní symbol vám bude vygenerován a zaslán po odeslání přihlášky.

Přihlašování bylo uzavřeno.