Hodkovice 2011

Letošní (již pátá) astropárty se koná opět na letišti aeroklubu v Hodkovicích nad Mohelkou ve dnech 5.-6. února 2011.

Letos je poprvé v rámci astropárty pořádán i workshop zaměřený na astrofotografii. Přednášet bude Jan Hovad (Zpracování LRGB snímků pořízených mono CCD) a Martin Trojan (Astrofotografie objektů Sluneční soustavy). První část workshopu začne ve 12:00 a druhá ve 14:00.  Účastníci by si měli přinést vlastní notebook a pro jistotu si přibalit rozdvojku do elektrické sítě, případně prodlužovačku nebo dobře nabít baterie (není znám předem počet účastníků, počet zásuvek je omezený). Seznam potřebného softwaru je připojen níže.

Astropárty bude i letos určena také pro širokou veřejnost. V plánu jsou přednášky v čele s přednášejícím Prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. (Od 18:00). Dále bude možné si prohlédnout dorazivší astrotechniku a v případě jasného počasí bude možné zhlédnout různé objekty noční oblohy rozmanitými dalekohledy. Teplé a studené nápoje budou zajištěny v letištním baru.

Pro přihlášené účastníky je k dispozici večeře a nocleh se snídaní. Cena noclehu je 50,- Kč (vlastní spacák), resp. 100,- Kč (povlečení). Cena za stravování bude určena na místě, v rámci přihlášky je požadována nevratná záloha 100,- Kč (převodem na účet 5285264001/5500). Záloha bude započtena do ceny za stravování.

Seznam potřebného softwaru (Zpracování LRGB snímků pořízených mono CCD):

MaximDL (nebo jiný sw pro kalibraci obrazových dat – DSS, Regim)
Adobe Photoshop nebo jiný sw umožnující základní operaci s obrazovou maticí (úprav histogramu, korekce křivek a základní práci s vrstvami)
PixInsight (LE/Core)
– nepovinný, ale pokud je k dispozici, vzít s sebou.
ExCalibrator – nepovinný.

Seznam potřebného softwaru (Astrofotografie objektů Sluneční soustavy):

Registax (ve verzi 5)
PCFE
Astra Image
Virtual Dub
Iris
S Blue
Microsoft ICE

(software bude k dispozici i na workshopu)